Nespoštovanje odloka o začasni prepovedi prodaje blaga in storitev

Obveščeni smo bili, da naj bi nekatere nepremičninske družbe kljub ukrepom še vedno izvajale storitve za stranke, tudi oglede nepremičnin. V zvezi s tem ponavljamo, da se je potrebno omejitev držati, še posebej zato, da bodo ukrepi lahko čim prej odpravljeni. Poudarjamo tudi, da lahko še vedno opravljate tiste naloge, pri katerih ni potreben stik s strankami. Resnično pa nepremičninske družbe pozivamo, da se stikom s strankami v tem času dosledno izogibajo. Nenazadnje lahko zdravstvena inšpekcija v zvezi s tem na podlagi določb Zakona o nalezljivih boleznih izreče tudi globe. Ponavljamo tudi, da se omejitve ne nanašajo na razmerja med gospodarskimi subjekti, zato lahko s temi nemoteno poslujete. Tudi v tem delu pa svetujemo previdnost in dosledno upoštevanje vseh zaščitnih ukrepov in navodil pristojnih organov.

Nepremičnine.net nepremičninskim družbam znižujejo ceno oglaševanja

V skladu s ponudbo, da se spletne portale zaprosi za znižanje stroškov v času trajanja koronavirusa, smo od največjega slovenskega nepremičninsekga portala nepremicnine.net dobili dobro novico. V aprilu mesecu za 50% nižji stroški oglaševanja za nepremičninske družbe.

Nepremičninsko posredovanje v času koronavirusa

V skladu z odlokom o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom, do nadaljnjega ni dovoljeno opravljati storitev nepremičninskega posredovanja za ali s fizičnimi osebami. Želimo in upamo, da bo to obdobje čim krajše boste lahko nadaljevali s svojim poslovanjem. Medtem pa vam predlagamo, da izkoriste ta čas in uredite evidence, pospravite arhive, pregledate skladnost poslovanja z GDPR in ZPPDFT-1, ažurirate spletne oglase ipd. Za dodatna pojasnila in pomoč se lahko obrnete na strokovno službo ZPN po e-pošti zpn@gzs.si

Nepremičninsko posredovanje in ukrepi za zajezitev koronavirusa

Z namenom preprečevanja širjenja okužb s koronavirusom je vlada sprejela Odlok o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v Republiki Sloveniji (Uradni list RS, št. 25/2020), ki velja od ponedeljka 16. marca. V skladu z odlokom je prepovedano ponujanje in prodajanje blaga in storitev neposredno potrošnikom.

Izobraževalni seminar za nepremičninske posrednike

Nakup nepremičnine ni vsakdanji dogodek. Zahteva premišljenost, opredelitev potreb in želja, hkrati pa gre za izredno visoka finančna sredstva, prihranke ali naložbe, zato je poznavanje področja financiranja zelo pomembno. V sodelovanju z NLB d.d. smo za nepremičninske posrednike pripravili izobraževalni seminar, kjer vas bomo seznanili s postopkom pridobivanja stanovanjskega kredita. Pridobljene informacije vam bodo lahko v pomoč pri svetovanju kupcem nepremičnin. Poleg tega boste spoznali kako poteka ocenjevanje in kaj najbolj vpliva na ceno nepremičnine. Za vas smo pripravili še nekaj izvlečkov iz poslovnega bontona, zaključili pa bomo s predstavitvijo aktualne sodne prakse in vas opozorili, na kaj morate biti še posebej pozorni.

Zbirka gradbenih in uporabnih dovoljenj

Na pobudo Združenja družb za nepremičninsko posredovanje smo se že pred meseci vključili v razpravo namenjeno iskanju rešitev, ki bi vsaj na kratki rok omilile težave nepremičninskih družb oziroma njihovih strank. Žal nam na Ministrstvu za okolje in prostor še ni uspelo doseči takojšnje prilagoditve že delujočega Registra nepremičnin tudi za objavljanje podatkov o starejših gradbenih in uporabnih dovoljenjih, kar bi olajšalo tako položaj strank v prometu z nepremičninami kot samih upravnih enot, ki so v zadnjih mesecih zasute s postopki pridobivanja stare dokumentacije iz arhivov.

Zavarovalni produkt za nepremičninske posrednike

Arhiv: Posvet ZDNP o uveljavitvi ZNPosr-C

Letos je z 10. avgustom stopil v veljavo nov Zakon o nepremičninskem posredovanju (ZNPosr-C), razen določb 5. in 6. člena. Od 10. novembra 2019 pa je v veljavi celotni ZNPosr-C. Medtem smo na GZS ZPN dvakrat prilagodili vzorce dokumentov splošnih pogojev poslovanja ter pogodbe o posredovanju pri prodaji in pri najemu. Med nepremičninsko posredniškimi družbami smo izvedli tudi anketo o vplivu ZNPosr-C na poslovanje nepremičninskih družb. Glede na številna vprašanja in različne prakse, ki se pojavljajo po uveljavitvi ZNPosr smo se odločili za nepremičninsko posredniške družbe in njihove posrednike organizirati še en posvet, na katerem bi poleg predstavitve dobrih praks pri posredovanju po novem, spregovorili tudi o pričakovanjih za prihodnje. Udeležencem bomo poleg tega predstavili rezultate omenjene ankete ter certifikat Zaupanja vredna nepremičninska družba. Predstavnika Slovenskega nepremičninskega združenja – FIABCI pa bosta predstavila javno najemno službo, ki naj bi jo uvedel novi Stanovanjski zakon in ovire ter priložnosti, ki jih lahko ta predstavlja za nepremičninske družbe.

Arhiv: Udrihanje po posrednikih ne bo rešilo zavožene stanovanjske politike

Na Združenju družb za nepremičninsko posredovanje, ki deluje v okviru GZS-Zbornice za poslovanjem z nepremičninami, s presenečenjem ugotavljamo, da dejavnost posredovanja v prometu z nepremičninami ostaja priročen poligon za nabiranje političnih točk, čeprav gre za panogo, ki na delovanje družbenih podsistemov ali na vsakdanje življenje državljanov niti približno nima takšnega vpliva kot ga želijo predstaviti glavni protagonisti napadov. Potem ko je lani propadel poskus prejšnje vlade, da bi (v določenih delih na neustaven način) dodatno omejili dejavnost posredovanja v prometu z nepremičninami s povsem nerazumnimi omejitvami, ki jim v ostalih državah EU ne najdemo podobnih, se je sedaj za podoben poskus odločila stranka Levica, ki je v torek 23.4.2019 v zakonodajni postopek vložila predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o nepremičninskem posredovanju.